021 - 66731740
محصولات
021 - 66731740

باتری لیتیوم یا کادمیوم مسئله این است!

باتری لیتیوم یا کادمیوم مسئله این است!

همواره با سئوالاتی راجب به باتری های ابزار الکترونیکی بی سیم که شامل باتری لیتیوم و کادمیوم ( لیتیوم- یون (Li-Ion) و نیکل- کادمیوم (NiCad یا NiCd)) هستند، مواجه هستیم.

بنابراین سری به نظرات  آقای جیسون مک نیل مدیر تولید شرکت DEWALT و آقای دیرک ویکو، مدیر ارشد تولید شرکت PORTER-CABLE می زنیم.


مصاحبه با آقای جیسون مک نیل درمورد باتری های لیتیوم و کادمیوم- شرکت دیوالت  DEWALT


" بزرگترین مزیت باتری های لیتیوم چیست؟"

    •    تخلیه خود به خودی شارژ در آن بسیار محدود است

باتری لیتیوم قادر است سطح شارژ خود را تا مدت زمان های طولانی حفظ کند. به عنوان مثال اگر کار با ابزار الکترونیکی در عصر جمعه با شارژ 50% متوقف شود، دوشنبه صبح که مجددا شروع به کار با وسیله می کنید، مشاهده میشود که همان 50% شارژ را حفظ کرده است. این یک مزیت بزرگ نسبت به باتری کادمیوم است که در آن تخلیه خود به خودی شارژ وجود دارد.

    •    وزن کمتری دارد

این نوع باتری سبک تر و کوچک تر از کادمیوم است. این امر باعث راحتی کاربر می شود و قابلیت استفاده در وسایل الکترونیکی کوچک را داراست.

    •    قابلیت شارژ مجدد به دفعات بسیار بالا را دارد, باتری لیتیوم می تواند حدود دو برابر بیشتر از باتری کادمیوم شارژ مجدد شود. باترِی لیتیوم می تواند در حدود 2000 بار شارژ مجدد شود در حالی که بانری کادمیوم حدود 800 تا 1000 بار قابلیت شارژ مجدد دارد." بزرگترین مزایای باتری کادمیوم چیست؟"

    •    تکنولوژی آن شناخته شده است

باتری کادمیوم حدود 10 تا 15 سال است که شناخته شده و استفاده می شود و تکنولوژی تولید آن بسیار قوی و پیشرفته است.

    •    بدون قطعات الکترونیکی درونی

باتری کادمیوم برخلاف لیتیوم، قطعات الکترونیکی درونی ندارد. بنابراین باتری کادمیوم می تواند جریان الکتریکی بالا، دما و تخلیه شارژ را تحمل کند؛ در حالی که باتری لیتیوم اینطور نیست. در باتری لیتیوم، این قطعات الکترونیکی درونی، باتری را در شرایط سخت خاموش می کنند که می تواند کاربر را دچار مشکل کند.

    •    مقاوم

باتری کادمیوم بسیار مقاوم و سخت است. در شرایط دشوار مانند دما و جریان برق بسیار بالا، این باتری کارایی خود را حفظ می کند. باتری کادمیوم در ابزار بزرگ تر همچون اره برقی و دریل های بزرگ که جریان برق بالایی نیاز دارند، بسیار کاربرد دارد.

"کدام نوع باتری برای مکانهای سردسیر مناسبتر است؟"

مشتریانی که در مکان های سردسیر یا گرمسیر زندگی می کنند، اغلب از باتری کادمیوم استفاده می کنند. این نوع باتری بر خلاف لیتیوم تحت تاثیر دماهای شدید قرار نمی گیرد. این به آن معنی نیست که باتری لیتیوم نمی تواند در چنین شرایطی کارایی داشته باشد، اما کاربر باید از قرار دادن وسیله الکترونیکی خود در معرض دماهای شدید جلوگیری کند.

" آیا به دلیل آنکه در آینده نزدیک احتمال حذف سیستم های کادمیومی وجود دارد، باید از خرید سیستم های کادمیومی خودداری کرد؟"

باتری کادمیوم تا آینده نزدیک وجود خواهند داشت. سیستم های کادمیوم ارزان تر و پایدارتر هستند و در صنعت ابزار شارژی همچنان استفاده خواهند شد. مشتریان باید با توجه به نیاز و شرایط خود تصمیم بگیرند، زیرا هر دو تکنولوژی تا مدتی ادامه خواهند داشت.

" آیا انواع خاصی از ابزار (بعنوان مثال، دریل یا اره برقی) وجود دارند که از نوع مناسب تر باتری استفاده کنند؟"

باتری لیتیوم تاثیر زیادی در ارگونومی ابزار شارژی دارد. بخاطر وزن سبک و اندازه کوچک این نوع باتری، استفاده از آن در دریل بسیار مناسب است. اگرچه ابزارالات دیگری نیز از لیتیوم بهره می گیرند، اما بیشترین کارایی آن در دریل است.


مصاحبه با آقای دیرک ویکو در مورد باتری لیتیوم و کادمیوم- شرکت PORTER-CABLE

" مزایا و معایب باتری های لیتیوم و کادمیوم در ولتاژهای باتری مختلف (بعنوان مثال، 12 V یا 18 V) چیست؟"


    •    مزایای باتری لیتیوم
بدون توجه  به ولتاژ، مزایای باتری لیتیوم عبارتند از سایز کوچک و وزن کم که به مدت طولانی تری شارژ را نگه می دارند. یک محصول لیتیومی به دلیل این ویژگی ها، در دسترس تر و قابل کنترل و متعادل تر از محصول کادمیومی است. در نوع 12V , مزایای باتری لیتیوم درخشان تر است، زیرا اندازه و حجم ابزار بسیار فشرده و سبک است.

    •    مزایای باتری کادمیوم
به دلیل آنکه سیستم های الکترونیکی با اطمینان از سیستم های لیتیومی استفاده کنند، برای این مزایا قیمت تشویقی وجود دارد. قیمت تشویقی برای باتری لیتیوم 12V کمتر است؛ زیرا ابزار الکترونیکی کمی وجود دارند که از سه سلول باتری لیتیومی استفاده می کنند، برخلاف 18V که از پنج سلول باتری لیتیوم استفاده می کند. علاوه بر قیمت کم، تکنولوژی کادمیوم می تواند انتخاب خوبی برای کاربرانی که در شرایط دمایی بسیار سرد یا بسیار گرم هستند، باشد. باتری کادمیوم در طیف های دمایی بالا و پایین، کارایی خود را حفظ میکند.


    •    پس...کدام یک بهتر است؟

در آخر، بسته به شرایط مشتری از جمله بودجه، نیاز و کاربرد، و شرایط آب و هوایی می تواند یکی از این دو نوع باتری را انتخاب نماید. سیستم 18V شرکت PORTER-CABLE به گونه ای طراحی شده که به کاربر اجازه می دهد هر نوع ابزار شارژی را با سیستم لیتیوم یا کادمیوم استفاده نماید. با چنین سیستمی، کاربران می توانند ابزار خود را برای کاربرد موردنظر تنظیم کرده و سیستم خود را با تغییر نیاز در طول زمان، تکمیل نمایند.


باتری لیتیوم و کادمیوم هر کدام مزایا و معایبی دارند که باید در انتخاب آن نسبت به نیاز و شرایط خود دقت کرد.

منابع:
    •    https://www.homeconstructionimprovement.com/li-ion-vs-nicd-cordless-batteries/
    •    https://www.diffen.com/difference/Li-ion_vs_NiCad

بازگشت به بالا