021 - 66731740
محصولات
021 - 66731740

مقایسه بکس شش پر با بکس دوازده پر

مقایسه بکس شش پر با بکس دوازده پر

آچار بکس جز دسته آچار های تک دسته است. آچار بکس دارای انواع بکس شش پر و دوازده پر است. به علت شکل استوانه ای این نوع آچارها برای پیچ هایی که ته لوله یا جاییکه امکان چرخش دسته آچارهای معمولی وجود ندارد، بکار می روند. این نوع آچار بیشتر در باز و بسته کردن قطعات خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزارها در سایزها و ابعاد گوناگون در بازار وجود دارند. جعبه بکس مناسب یکی از مهمترین ابزارهایی است که باید در مجموعه ابزار خود داشته باشید. در حالیکه ممکن است شما برخی ابزارها را نداشته باشید ولی باید جعبه بکس را حتما در جعبه ابزار خود داشته باشید. به ویژه در زمان تعمیر موتور سیکلت آچار بکس خیلی بکارتان می آیند چون موتور سیکلت ها دارای فضاهای پر پیچ و خم زیادی هستند که لازمه تعمیر آن داشتن انواع مختلف آچار بکس است. جعبه بکس ها امتیازاتی دارند که اهمیتشان را بالاتر از سایر آچارها قرار می دهد. یکی از این فاکتورها تعداد پر در چرخ دنده شان است. به طوریکه تعداد پر بیشتر به معنی این است که دندان به شعاع چرخشی بیشتری نیاز دارد. بکس شش پر دارای انتهای دایره ای شش گوشه است  و اغلب در 60 درجه در اطراف یک دایره قرار گرفته است. بکس دوازده پر دارای یک انتهایی 12 گوشه است و راس ها اغلب با زاویه 30 درجه در اطراف دایره وجود دارند. ابزارتان زمانی درست کار می کند که دقیقا بر روی اتصال دهنده مناسب قرار بگیرد. اگر پیچ شما تا حدودی غیر معمول است و دوازده پر است شما باید از بکس دوازده پر استفاده  کنید. اگر پیچ شش پر است باید بکس شش پر بکار ببرید. تطبیق نقاط بین ابزار و نوع پیچ به افزایش سطح تماس داخلی کمک می کند.


مقایسه بکس شش پر با بکس دوازده پر

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که بکس شش پر با بکس دوازده پر چه تفاوتی دارند و کدام بهتر می تواند عمل کند. بطور معمول بکس 12 پر برای تعمیرات سبک بسیار مناسب است در حالیکه پیچ و تاب های سنگین نیاز به استفاده از بکس شش پر دارد. در زمان استفاده از بکس شش پر احتمال سر خوردن یا خارج شدن آن از روی پیچ هایی که خیلی سفت و محکم اند پایین است. دلیل این امر به ویژگی های آن مربوط می گردد که در زیر به آن اشاره میکنیم:
    •    بکس شش پر دارای دیواره محکم تری در مقایسه با بکس دوازده پر است، بنابراین احتمال اینکه در حین استفاده سر بخورد یا به اصطلاح پرواز کند کاهش پیدا میکند.
    •    بکس شش پر طوری طراحی شده است که با سر پیچ به خوبی مماس می شود. بنابراین گوش های بکس به خوبی با ضخیم ترین بخش پیچ در تماس اند که به تدریج موجب کاهش احتمال لغزش و دور گوشه های بست می شود.
لبه گوشه های بکس به سمت عقب زاویه دار هستند و بکس به راحتی می تواند روی بست سر بخورد. بکس شش پر در مقایسه با بکس دوازده پر دارای زاویه کمتری است که این امر منجر به افزایش سطح تماس در بکس شش پر می شود.


مزایای بکس دوازده پر

    •    وجود نقاط اضافی در این بکس باعث اتصال آسان بکس با بست و صرفه جویی در زمان می شود. این نوع بکس بیشتر در جا هایی که پیچ به سختی دیده می شود بسیار مناسب است.
    •    بکس دوازده پر بدلیل داشتن تعداد نقاط بیشتر بهتر می تواند تحرک داشته باشد. به عبارت دیگر، برای فضا های تنگ بسیار خوب است. به هر حال اگر شما آچار بکس روتین دارید این نوع بلااستفاده است.
    •    اگر پیچ 12 پر دارید بایدبکس  12 پر داشته باشید هرچند این نوع بست بسیار کم است.


زمان تعویض و تهیه بکس جدید

به منظور جلوگیری از زنگ زدن و تمیز کردن راحت بکس ها معمولا با لایه کروم روکشدار می شوند. ممکن است بعد از چند سال استفاده لایه کروم خورده و پوسته پوسته شود که در این حالت بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید و بکس جدید تهیه کنید. چون ممکن است لایه کروم پوسته پوسته شده مانند یک تیغ تیز اصلاح عمل کند. در شرکت های معتبر نیز بطور معمول بعد مشاهده علائم خوردگی لایه کروم بلافاصله آن را با بکس جدید جایگزین میکنند.

بازگشت به بالا