راهنمای خرید دریل شارژی


دریل شارژی ظرف چند سال گذشته ابزاری خاص بود و به ندرت توسط مشاغل مورداستفاده بود یا در قفسه فروشگاه‌ها موجود بود. امروزه اما شما نمونه بسیار متفاوتی از آن را خواهید دید که به فروش می‌رسد و مورداستفاده قرار می‌گیرد. وقتی این‌چنین ابزاری به‌سرعت مورد محبوبیت اکثریت قرار می‌گیرد باید متعجب بود که چه اتفاقی در حال وقوع است و مهم از همه اینکه شما از آن بی خبر هستید. در این مقاله تلاش شده است با ذکر مزایا و معایب دریل شارژی به بررسی آنها بپردازیم.

انواع دریل پیچ گوشتی شارژی

دریل شارژی‌ها با توجه به امکانات آنها دارای انواع مختلفی هستند.
۱- دریل شارژی ساده: از دریل شارژی ساده فقط جهت سوراخکاری در آهن ، چوب استفاده می‌شود.

۲- دریل پیچ گوشتی شارژی: از دریل پیچ گوشتی شارژی جهت سوراخکاری در آهن ، چوب و همچنین برای باز و بستن کردن پیچ در سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۳- دریل پیچ گوشتی شارژی چکشی: از دریل پیچ گوشتی شارژی چکشی جهت باز و بستن کردن پیچ در سطوح مختلف و همچنین سوراخکاری در چوب ، آهن و مصالح ساختمانی از جمله بتن استفاده می‌شود.

نکته: استفاده از حالت دریل کاری یا دریل کاری چکشی برای بستن پیچ سبب می‌شود تا فشار نا متعارفی به موتور دستگاه وارد شود. زیرا دستگاه در صورت بسته شدن پیچ هم با همان قدرت زیاد سعی در چرخاندن محور می‌کند که موتور زیر بار می‌ماند. در این حالت موتور دستگاه بجای تبدیل الکتریسیته به حرکت دورانی به علت مقاومت زیاد آن را به گرما تبدیل می‌کند و در صورت ادامه این روند، حرارت باعث سوزاندن شارلاک سیم پیچی و اتصالی کردن و سوختن موتور می‌شود.

 

باتری:

پیشرفت مستمر ابزار‌  و کاربردهای آنها باعث شده است که ابزارهای شارژی در بسیاری از کارها به انتخاب اول تبدیل شود. در حال حاضر دو نوع باتری نیکل کادمیوم و لیتیوم یون برای دریل پیچ گوشتی شارژی های موجود در بازار عرضه می‌شود. برای سالیان متمادی باتری های نیکل کادمیوم (نیکاد) سلطه ای بلامنازع داشتند اما اخیراً توسط فناوری جدیدتر باتری های لیتیوم یون جایگزین شده اند.


مشخصات باتری کادیوم

مزایای کادیوم

معایب کادیوم

از نظر قیمت ارزان‌تر از مدل لیتیومی می‌باشد

از نظر حجم بزرگتر از مدل لیتیوم است


مدت زمان کمتر نگهداری شارژ با استفاده نکردن طولانی
مشخصات باتری لیتیوم

مزایای لیتیوم

معایب لیتیوم

باتری های لیتیوم یون کوچکتر و سبکتر از باتری های نیکاد هستند

قیمت بیشتر نسبت به مدل کادیوم

باتری های لیتوم یون به نگه داری کمتری نیاز دارند


مدت نگهداری شارژ به‌ مراتب بیشتر


امکان شارژ سریع


بازدهی شارژی بیشتر
نکته: به‌طور کلی هرچه ولتاژ باتری بیشتر باشد حجم و گشتاور و قیمت دستگاه بالاتر می‌رود و دستگاه قابلیت استفاده در کارهای سنگین‌تری را خواهد داشت.

نکته: هیچ کدام از این دو باتری توان بیشتری نسبت به دیگری ارائه نمی کنند.

نکته باتری های نیکاد از نظر ظرفیت از 1.3Ah تا 3.0Ah متغیر هستند. در مقابل، باتری های لیتیوم یون در بازه 1.1Ah تا 3.0Ah قرار دارند. درست مثل اندازه باک بنزین که تنها یک عامل برای تعیین مسافتی است که خودرو می رود، عملکرد باتری به عواملی متعددی مثل ولتاژ، ظرفیت و راندمان ابزار بستگی دارد.


همه‌چیز درباره گشتاور
یکی از مزایای عمده دریل شارژی نسبت به دریل‌های برقی، گشتاور قابل تنظیم آن است. اصولاً این به معنی آن است که از دریل شارژی می‌توان به عنوان پیچ گوشتی شارژی نیز بهره برد. این ویژگی باکمک حلقه‌ای که در پشت سه نظام قرار گرفته کمک می‌کند تا پیچ تا حد مورد نیاز در سطح کار سفت شود. سفت شدن بیش از حد پیچ در سطوحی که استحکام کمتری دارند (مانند سطوح پلاستیکی) سبب می‌شود تا پیچ بیش حد به داخل قطعه کار رفته و به آن صدمه بزند. حال اگر سطح مورد نظر از استحکام بالایی برخوردار باشد برای بستن آن به نیروی بیشتری نیاز است که دستگاه قوی‌تر یعنی دستگاهی باقابلیت تامین گشتاور بیشتر قادر به بستن آن است. بنابراین وقتی دستگاهی با گشتاور بیشتر خریداری کردیم به معنی این است که می‌توانیم پیچ‌های محکم‌تری را نیز باز یا بسته کنیم و در سوراخ‌کاری نیز چنین دستگاهی قوی‌تر عمل می‌کند. انتخاب عدد مناسب تورک متر باعث می‌شود تا دستگاه برای بستن یک پیچ از حدی که ما مشخص می‌کنیم بیشتر به پیچ نیرو وارد نکند و از هرز شدن پیچ یا بریدن آن جلوگیری می‌شود. این امکان در بستن پیچ در چوب و مواد نرم بسیار مفید است.


دیمر ( کنترل سرعت الکترونیکی )

در نوع الکترونیکی هر چه ماشه  بیشتر فشار داده شود سرعت چرخش بیشتر می‌شود تا به حد اکثر برسد و بر عکس. از دیمر بیشتر برای کنترل سرعت باز و بست پیچ استفاده می‌شود و در سرعت پایین‌تر، باز و بست پیچ با کنترل بیشتری صورت می‌پذیرد و از رد کردن پیچ و خوردگی سر پیچ‌گوشتی و گل پیچ  و در نتیجه از زیان مالی نیز جلو گیری می‌گردد.
این کلید برای کم و زیاد کردن سرعت چرخ سه نظام دریل شارژی می باشد که دارای 2 نوع ساده کپسولی می باشد در نوع ساده، با فشردن کلید پاور دستگاه روشن و شروع به حرکت می نماید و پس از رها کردن کلید دستگاه خاموش می شود.در نوع کپسولی با میزان فشار شما به کلید سه نظام حرکت کرده و با کم و زیاد کردن میزان فشار سرعت چرخش سه نظام دریل کم و زیاد می شود.

 

سه نظام

در دریل شارژی از سه نظام های اتومات استفاده می‌شود که در دو نوع پلاستیکی و فلزی ساخته می‌شود که در نوع فلزی کمی به وزن و قیمت دستگاه اضافه می‌شود ولی در عوض استحکام و دوام بیشتری خواهد داشت.

 

چراغ نمایشگر میزان شارژ باتری


در برخی از  دریل شارژی‌ها یک نمایشگر میزان شارژ وجود دارد. این نمایشگر با استفاده از چند لامپ ال ای دی کوچک ،میزان باقیمانده شارژ باتری را به صورت واضح به نمایش می‌گذارد. این ویژگی کاربردی به کاربر کمک می‌کند تا بتواند از میزان شارژ باقی مانده اطلاع پیدا کند و برای انجام کار خود برنامه ریزی لازم را انجام دهد.

 

چراغ ال ای دی


در طراحی بعضی از دریل شارژی‌‌ها از یک چراغ ال ای دی برای روشنایی محل سوراخکاری استفاده شده تا در مواقعی که روشنایی لازم وجود ندارد ،بتوان از دریل شارژی استفاده نمود. مصرف شارژ این چراغ ها بسیار ناچیز است.


لوازم جانبی

مجموعه‌ای از لوازم جانبی که شامل مته‌های مختلف است می‌شود را تهیه نمایید زیرا دیر یا زود ممکن است به هرکدام از این ابزار نیاز داشته باشید. برچسب مجموعه لوازم جانبی را بررسی کرده و هرکدام که برای دریل شارژی مناسب‌تر است انتخاب نمایید. اغلب شرکت ها در کنار ابزارهایی که ارائه می کنند، اقلام پر مصرف مورد نیاز آن محصول را نیز عرضه می کنند که این امر در قیمت نهایی این محصول نقش مستقیم دارد. گاهی ممکن است اقلام همراه محصول برای شما بسیار کاربردی و یا  غیر مصرفی باشند. در هر حال اطمینان از کیفیت اقلام همراه اهمیت زیادی دارد. متاسفانه برخی شرکت ها برای جلب نظر کاربران و فروش محصولات خود از لوازم جانبی متععد و بی کیفیت در کنار ابزارهای خود استفاده می کنند که رضایت نهایی کاربر را به همراه ندارد.
فراتر از بستن پیچاز دریل شارژی علاوه بر بستن پیچ نیز می‌توان جهت سوراخ‌کاری‌های بزرگی استفاده کرد. علی‌رغم کوچک بودن دریل شارژی، می‌توان مته‌های بزرگ را برای ایجاد سوراخ‌های بزرگ‌تر بر روی آن‌ها سوار کرد.

قابل استفاده توسط یک دستاستفاده از دریل‌های معمولی مستلزم وارد کردن فشار است. دریل‌ شارژی‌‌ها دارای مکانیسم چکشی بوده که با تولید چرخش و فشار روبه‌جلو این زحمت را کاهش داده است و نیازی به فشار آوردن به دریل ندارد. به همین دلیل دریل شارژی برای استفاده به‌وسیله یک دست بسیار مناسب هستند.


 سروصدای زیاد


دریل شارژی می‌تواند در بسیاری از مشاغل قابل استفاده باشد و برخی افراد نیز ممکن است دریل‌های قدیمی خود را کنار گذاشته باشند. زمانی که نیازی به پیچش زیاد نباشد بسیاری از ما به‌منظور جلوگیری از سروصدای زیاد ترجیح می‌دهیم از دریل شارژی استفاده نماییم. دریل شارژی ممکن است در هنگام سوراخ کردن فلزات سروصدای بسیار زیادی تولید کنند لذا توصیه می‌شود برای مراقبت از گوش‌ها در هنگام کار با آن‌ها از گوشی‌های ایمنی استفاده نمایید.


 این یک دریل چکشی نیستدریل شارژی همانند یک دریل چکشی کار می‌کنند و البته تولید صدا می‌نمایند اما نمی‌تواند جایگزین دریل‌های چکشی باشد. قسمت داخلی دریل شارژی به‌گونه‌ای ساخته شده که چرخش تولید می‌کند و به‌اندازه کافی برای ضربه زدن قوی نیست. برای این منظور توصیه می‌شود برای کارهای سنگین از دریل شارژی‌های برقی قدرتمند استفاده نمایید.


 فقط از سر مته شش‌ضلعی استفاده نمایید


برای استفاده از پیچ گوشتی شارژی نمی‌توان از مته‌های معمولی استفاده نمود و فقط باید مته‌هایی که دارای سر مته شش‌ضلعی هستند استفاده کرد.کاربرد آسان