راهنمای خرید پیستوله رنگ


اگر به دنبال راهی برای افزایش سرعت کار رنگ‌پاشی هستید، نیاز به انتخاب یک ابزار مناسب دارید. درواقع در این انتخاب، تنها یک برنده‌ وجود دارد! پیستوله رنگ

تخمین زده شده است که یک پیستوله رنگ می‌تواند تا 4 برابر سریع‌تر از غلتک و 10 برابر سریع‌تر از قلمو، رنگ‌آمیزی کند. جدا از صرفه‌جویی در زمان، پیستوله رنگ، کار یکپارچه‌تری تحویل داده (بدون هیچ جای ضربه قلمو) و کاربرد می‌تواند در نواحی تنگ به راحتی کار کند. به دلیل دامنه گسترده قیمت، از 70 هزارتومان تا 1 میلیون تومان، جای تعجبی نیست که برای یک بار کار رنگ‌آمیزی با غلتک 70 هزار تومانی، این دستگاه را انتخاب کنید.
برای بهترین استفاده از پول خود، باید ویژگی‌های مد نظر خود را به دقت بسنجید. ما در این زمینه به شما کمک می‌کنیم. پیش از همه، نکات کلیدی را در انتخاب بهترین پیستوله رنگ (تلفیق دقیق پمپ، تفنگ، نازل و شلنگ) برای شما و پروژه رنگ‎آمیزی‌تان، به اختصار بیان می‌کنیم.

بر اساس نوع سیستم رنگ رسانی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱- سیستم رنگ رسانی ثقلی
۲- سیستم اسپری سیفونی
۳- سیستم اسپری تحت فشار


 سیستم رنگ رسانی ثقلی:


در این نوع کاسه یا ظرف رنگ روی پیستوله رنگ پاش قرار گرفته و رنگ در اثر نیروی جاذبه زمین به عبارتی نیروی وزن خود توأم با نیروی مکش هوای فشرده به کلاهک هدایت و پخش می‌شود.
این سیستم نسبت به سیستم سیفونی نیاز به هوای فشرده کمتری دارد در نتیجه ضایعات رنگ کمتری هم در این سیستم وجود دارد منبع در این سیستم با زاویه ۴۵ درجه نصب شده تا بتوان آن را برای سطوح عمودی و افقی به کار برد. معمولا از این پیستوله برای رنگ کاری چوب و خودرو استفاده می شود.


سیستم اسپری سیفونی :


در این نوع کاسه رنگ در زیر پیستوله رنگ پاش قرار گرفته زمانی که هوا با سرعت زیاد از یک مجرای تنگ رد شود حالت مکش ایجاد می‌کند پیستوله های سیفونی از این سیستم به همراه فشار هوای جو که توسط سوراخی در روی منبع به سطح مایع فشار وارد می‌کند برای بالا آوردن مایع رنگ از داخل منبع و نهایتاً اسپری آن استفاده می‌کنند.


 سیستم اسپری تحت فشار :


منبع اسپریهای تحت فشار به‌صورت درزگیری شده هست نیروی فشار هوای داخل منبع باعث بالا رفتن رنگ از داخل لوله می‌شود لذا از این پیستوله می‌توان برای پاشیدن رنگ‌های غلیظ‌تر استفاده کرد این نوع پیستوله ها در دو نوع منبع متصل به پیستوله (شکل سمت چپ) و منبع جدا از پیستوله (شکل سمت راست) وجود دارد. معمولاً رنگ‌های مالتی کالر با این پیستوله اجرا می‌شوند. این پیستوله بیشتر در رنگ ساختمان مورد استفاده دارد.

مزیت‌های سیستم اسپری تحت فشار منبع جدا:
۱- در این سیستم به علت بالا بودن حجم مخزن از تعداد دفعات پر کردن مجدد مخزن به مقدار زیادی کاسته خواهد شد لذا زمان کمتری برای پر کردن مخزن از بین می‌رود در جاهایی که سطح زیادی را می‌خواهیم رنگ کنیم
۲- به علت جدا بودن مخزن از خود پیستوله شخص رنگ‌کار آزادی عمل بیشتری در حرکت دادن پیستوله در تمام جهات دارد

 ایربراش یا قلم رنگ‌پاش:


پیستوله بسیار کوچک و سبک وزنی است که برای نقاشی قسمت‌های بسیار ظریف مانند نوارها مورد استفاده قرار می‌گیرد ظرفیت رنگ آن ۱۴ تا ۲۸ گرم و طرح پاشش تا اندازه یک نقطه قابل تنظیم است.انتخاب توان مناسب برای پیستوله رنگ خود

نوع پوششی که می‌خواهید استفاده کنید نیز در انتخاب توان پیستوله، نقش دارد. پیستوله‌ها براساس فشاری که تولید می‌کنند و اندازه نازلی که می‌توانند تحمل کنند، طبقه‌بندی می‌شوند. دستگاه‌هایی با پوند بر اینچ مربع، گالن در دقیق و اسب بخار بیشتر، می‌توانند نازل بزرگ‌تر که برای اسپری کردن پوشش ضخیم‌تر مورد نیاز است، داشته باشند. احتمال انسداد در تفنگ رنگی که نیروی کافی برای داشتن نازل بزرگ‌تر ندارد، وجود دارد.
اندازه پروژه رنگ‌آمیزی نیز میزان قدرت مورد نیاز را تعیین می‌کند. یک پروژه بزرگ، نیازمند الگوی اسپری وسیع‌تر و فشار بیشتری است. پروژه‌های کوچک‌تر احتمالا تنها به یک دستگاه دستی مجزا نیاز داشته باشند.


نکات و الگوهای پیستوله رنگ

در مقایسه پیستوله‌های رنگ، خواهید دید که تولیدکنندگان به منظور متمایز کردن مدل‌ها از یکدیگر، اندازه نازل و تعداد الگوی اسپری را تبلیغ می‌کنند.
    •    اندازه نازل یک پیستوله می‌تواند تنها حاکی از اندازه دهانه باشد، مانند نازل 015. همچنین می‌تواند نشانگر اندازه پروانه به اینچ به همراه دهانه نازل باشد، مانند نازل 515. در این مثال، الگوی اسپری 5 اینچ را پوشش می‌دهد و دهانه نازل 015. است.
سطحی که باید پوشش داده شود ، اندازه نازل را تعیین می‌کند. سطح پوشش می‌تواند نازک (مانند رنگ رقیق) یا ضخیم (مانند رنگ لاتکس خارجی) باشد. رنگ‌های رقیق به نازل کوچتر و فشار کمتر نیاز دارند، ولی رنگ‌های معمولی و پوشش‌های سنگین‌تر، به نازل با اندازه بزرگتر و فشار بیشتری نیاز دارند. به کاری که می‌خواهید انجام دهید، توجه کرده و به خصوصیات شرکت سازنده در مورد اندازه توصیه شده نازل پیستوله،‌ دقت کنید. مثلا اگر می‌خواهید فضای خارجی خانه را رنگ‌آمیزی کنید، در مقایسه با رنگ‌آمیزی مبلمان، نیاز به استفاده ازپیستوله‌ای با نازل بسیار بزرگتری دارید.
    •    الگوی اسپری کردن، شکلی است که ذرات ریز رنگ خارج می‌شوند. به طور معمول، سه الگو برای پیستوله‌ها وجود دارد: دایره‌ای، افقی، عمودی.

الگوی عمودی و افقی، صرفا، جهات مختلف اسپری هستند و انجام هر دو به صورت همزمان امکان‌پذیر است؛ به این معنی که می‌توانید اسپری کردن را تنها با چرخاندن دستگیره روی نازل، بدون اینکه تفنگ را بچرخانید.


قیمت و سایر نگرانی‌ها

بسته به اندازه پیستوله مورد نیاز شما و کیفیت دستگاه، پیستوله رنگ، قیمتی از 70 هزارتومان تا 1 ملیون تومان دارد. پیستوله‌هایی که برای استفاده مداوم ساخته شده‌اند، قیمت بالاتری دارند و قیمت آن‌ها از 150 هزارتومان شروع می‌شود. برای کارهایی که یک روزه می‌تواند انجام شود، کرایه‌کردن پیستوله کاری عاقلانه است و معمولا 20 تا 30 هزارتومان در روز هزینه دارد. اگر کار رنگ‌آمیزی زیادی ندارید، این کار نه‌ تنها مقرون به صرفه است، بلکه دستگاه‌های اجاره‌ای از نوع تولید انبوه بوده و پس از اتمام کار، نیازی به فضای برای نگهداری بلند مدت ندارد.
به پیستوله‌ها توجه کنید. همیشه راهنمای ایمنی، نصب و راه‌اندازی سازنده را بخوانید. در حین اسپری کردن، از ماسک تنفس و محافظ چشم استفاده کنید و هرگز به شخص، حیوان یا پنجره، اسپری نکنید. هر چیزی در نزدیکی محل رنگ‌آمیزی، مانند پنجره‌ها و تزئینات را بپوشانید، چرا که رنگ تبخیرشده به همه جا رخنه می‌کند. اگر در فضای بیرون اسپری می‌کنید، گیاهان را بپوشانید و از رنگ‌آمیزی در روزهای بادی خودداری کنید.


نکاتی برای انتخاب بهترین پیستوله رنگ

    •    اگر نیاز است که رنگ را در مسافت طولانی حمل کنید، دستگاهی با چرخ و کوله‌پشتی در نظر داشته باشید.
    •    ظرفیت رنگ و تعداد دفعاتی که نیاز به پر کردن رنگ دارید را تعیین کنید. شاید بخواهید قیفی بزرگتر یا دستگاهی که به‌طور مستقیم از قوطی رنگ کشیده شود انتخاب کنید.
    •    تمیزکاری را در نظر داشته باشید و ببینید که آیا دستگاهی می‌خواهید که به منظور راحت تمیز شدن، جدا شود. تمیز کردن سطوح داخلی صاف و دستگاهی که از قوطی خارج می‌شود هم ساده‌تر است.
    •    کنترل فشار قابل تنظیم با تنظیمات بالا، پایین، تمیزکننده یا غلتان را مد نظر قرار دهید تا به افزایش طول عمر نازل اسپری کمک کند. مدلی که دارای غلتک فشار است، انجام پروژه‌هایی که اسپری کردن در آن غیرممکن است را میسر می‌کند (این مدل‌ها نسبت به غلتک‌های معمول، رنگ‌آمیزی را تا 4 برابر سریعتر و کثیف‌کاری را کمتر می‌کند).
    •    مطمئن شوید که قطعات قابل تعویض، در دسترس باشند.
    •    بررسی کنید که آیا دفترچه راهنمای، منابع آنلاین یا خطوط پشتیبانی برای محصول شما وجود دارد.


برای مشاهده انواع پیستوله در کیف ابزار بر روی لینک پیستوله رنگ کلیک نمایید.