ترفند کار با ابزارآلات | 19 ترفندی که روزی به کارتان خواهند آمد


پیچ دستی


وقتی تازه نجاری را شروع کرده بودم، فکر می‌کردم گیره‌ی پیچ دستی یک وسیله‌ی از مد افتاده و به‌دردنخور است، نه ابزاری که یک نجار مدرن از آن استفاده کند. اما اشتباه می‌کردم! گیره‌های فلزی با سرعت عملشان برای خیلی کارها بهتر از چیزهای دیگر هستند، اما وقتی پای کارهای غیر معمول در میان باشد، به یک جفت پیچ دستی می‌رسیم. اول این که دو آرواره‌ی سخت آن می‌تواند چیزها را بیرون بکشد. و دوم، چون چوبی هستند، می‌توانید آن‌ها را ببرید، سوراخشان کنید و چیزی را به آن‌ها پیچ کنید.
مثال: چفت کردندو تخته با استفاده از گیره‌های استاندارد کار سختی است. اما با استفاده از پیچ‌هایی که داخل گیره‌ی پیچ دستی قرار می‌گیرند کار آسانی می‌شود. یک جفت سوراخ روی چوب ایجاد کنید، پیچ‌ها را داخلش بگذارید و دو نیمه‌ی تخته را به هم فشار دهید.


عمود نگه داشتن برای کار روی لبه‌ها


استفاده از گیره‌های نجاری بهترین راه برای نگه داشتن تخته‌ها روی لبه‌ها ست. اما یک جفت پیچ دستی هم تقریباً به همان خوبی کار می‌کند. بسته به این که چطور تنظیمش می‌کنید، ممکن است بخواهید چند تکه مقوا روی تخته‌ای که بین آرواره‌های پیچ دستی است قرار دهید تا با دندانه‌های تیز پیچ دستی در تماس نباشد.


کار عمودی با دریل


برای ایجاد یک سوراخ کاملاً عمودی نیاز به یک دریل ستونی یا یک جفت تکه چوب دارید که به هم پیچ شده باشند. آن زاویه‌ی ایجاد شده به وسیله‌ی این تکه چوب‌ها عمودی کار کردن را راحت می‌کند. اما اگر دنبال بهانه برای خریدن دریل ستونی می‌گردید، چیزهایی که این‌جا خواندید را فراموش کنید!


نگهداری ارهتی-بلاک‌ها (قطعات چوبی T شکل) کارکردهای بسیاری دارند. تخته‌های بلند را نگه می‌دارند، سطح کار را از روی میز بالا می‌آورند تا راحت‌تر با ار ه فارسی بر کار کنید، قطعات را طوری نگه می‌دارند که بتوانید گیره‌ها را زیر آن‌ها حرکت دهید، پایه‌ای برای خشک شدن کارهای نهایی ایجاد کنید و .... با تکه‌های چوب یک تی-بلاک درست کنید و قطعاً کاربردهای دیگری هم پیدا خواهید کرد.


میز کار عالی