کیف ابزار کمری و تمام نکاتی که هنگام خرید راهنمای شما است


یک کیف ابزار کمری خوب دوتا جیب دارد تا همه‌ی وسایل و ابزار ضروری را بتوانید در آن‌ها بگذارید و همه‌چیز دم دستتان باشد. البته چیدن ابزار درون این جیب‌ها هم یک الگو دارد که افراد حرفه‌ای از آن تبعیت می‌کنند؛ این الگو به نحوه‌ی استفاده از دستِ غالب و دست کمکی بر می‌گردد.
افرادی هستند که از بستن کیف ابزار کمری واقعاً متنفرند. آن‌ها از وزن آن و آویزان بودن آن همه ابزار مختلف به خودشان روی پله‌ها و داربست‌ها به ستوه می‌آیند. اما خب باید تحلیل کنند ببینند چه چیزی به نفعشان است؛ این که مدام کارشان را قطع کنند تا وسایل مورد نیازشان را از اطراف جمع کنند یا این که همه‌ی ابزار مورد نیازشان دقیقاً دم دستشان باشد.


این افرادی که از کیف ابزار کمری خوششان نمی‌آید باید این چیزها را هم تحمل کنند:
    •    باید مدام در طول کارشان بالا و پایین شوند و مسافتی را طی کنند تا ابزار مورد نیازشان را جمع کنند.
    •    ابزار ضروری و مورد نیازشان را باید در لباس و جیب پیراهنشان بگذارند.
    •    خیلی از ابزار کوچک را باید مدام در دست بگیرند.
    •    باید زمان خیلی زیادی را صرف این کنند تا ابزارشان را از این طرف و آن طرف جمع کنند.
به علاوه، افرادی که از این کیف‌های ابزار استفاده نمی‌کنند معمولاً بدخلق هستند و مدام دارند با کارشان سر و کله می‌زنند. در صورتی که اگر درست از این کیف‌های کمری ابزار استفاده کنند، سرعت، راندمان و ایمنی کارشان کاملاً بهبود پیدا می‌کند.


1. کیف ابزار کمری بخرید که چندتا جیب داشته باشد.


کیفتان باید جیب‌های زیادی داشته باشد. کاملاً دقت کنید که حلقه‌ی آویز چکش سمتی باشد که دست غالب شما هست؛ یعنی اگر راست دست هستید و چکش را با دست راستتان می‌گیرید، حلقه‌ی چکش هم باید سمت راست باشد. کیف شما باید چندین جیب داشته باشد تا بتوانید ابزار مختلف و لوازم جانبی را با خودتان حمل کنید. این کمربند در پشت کمر شما چفت می‌شود و جیب ها طوری در جلوی بدن شما قرار دارند که برای هر دو دست شما در دسترس باشند. فقط دقت کنید که این توضیحات برای افرادی است که راست دست هستند.


2. ابزار مربوط به دست غالبابزار ضروری مثل چکش، مداد، انبر و کاتر را باید در جیب راست کیف ابزار کمری بگذارید .
وسیله‌هایی را که استفاده‌ی بیش‌تری دارند در سمت دست غالب قرار دهید: یک چکش خوب باید نهایتاً 500 گرم یا نیم کیلوگرم وزن داشته باشد. به طوری که بتوان راحت آن را کنترل کرد و بلند کردن آن راحت باشد و بتوان با قدرت آن را روی میخ کوبید. مداد نجاری خوب هم به این راحتی‌ها نمی‌شکند و دوامش از مدادهای عادی برای نجاری خیلی بیش‌تر است. ریسمان خط‌کشی هم ابزاری است که برای کشیدن خطوط صاف و بلند روی سطوح هموار استفاده می‌شود و مثل یک شاقول هم عمل می‌کند. انبر هم که یک ابزار چندکاره برای میخ کشیدن یا کارهای ساده‌ی الکتریکی و لوله‌کشی است. کاتر هم ابزار بسیار مهمی است و حتماً باید چند تا تیغ اضافی از نوع صاف و کج داشته باشد.


3. ابزار مربوط به دست کمکی


ابزاری را که کمتر استفاده می‌شوند در سمت دیگر کیف ابزار کمری بگذارید.
ابزار مربوط به دست کمکی، ابزاری هستند که در ارتباط با ابزار دست غالب هستند، یعنی ابزاری که همراه با چکش و مداد و انبر و ... استفاده می‌شوند. ابزارهای دست کمکی عبارتند از گونیا، میخ، پیچ‌گوشتی، قلم نجاری و سنبه. به دو سنبه نیاز دارید، یک برای میخ‌های بزرگ‌تر و یکی برای میخ‌های سنجاقی یا بدون سر. یک قلم سردکاری برای تخریب بتون و گچ‌کاری هم لازم است. یک پیچ‌گوشتی چهار در یک هم می‌خواهید که با هر دو دست می‌توان آن را استفاده کرد و با قلم نجاری هم استفاده می شود. این لوازم جانبی بهتر است که در جیب مقابل دست غالب قرار بگیرند به طوری که دست کمکی به راحتی بتواند میخ را نگه دارد تا چکش روی آن فرود آید. گونیا و مداد هم با هم برای کشیدن خطوط استفاده می‌شوند.


4. به پشت بستن کیف ابزار کمری برای راحتی استفاده
به پشت بستن کیف ابزار کمری کمک می‌کند بتوانید راحت‌تر خم شوید. وقتی برای مدت زمان‌های طولانی مدام باید خم شوید، کیف را پشتتان ببندید طوری که دو تا جیب در دو سو باشند و ابزار و لوازم جانبی را مرتب کنید و جای جدیدشان را یاد بگیرید. استفاده از کیف کمری ابزار در حالت معمول آن، یعنی بسته شده به جلوی بدن، در حالی که دارید تیغه کشی می‌کنید کار سختی است؛ چون جیب مربوط به متر نواری که در وسط دوتا جیب بزرگ قرار دارد بدنتان را اذیت می‌کند و خم شدن در این حالت باعث می‌شوید نتوانید به راحتی ابزار کمکی را استفاده کنید و ابزارتان ممکن است از جیب‌ها بیرون بیفتند.


5. ایمنی هنگام بالا رفتن از نردبان
وقتی از کیف کمری ابزار استفاده کنید می‌توانید وقتی می‌خواهید از نردبان بالا بروید از هر دو دستتان استفاده کنید چون هر دو دست شما آزاد است. وقتی از کیف کمری ابزار استفاده می‌کنید وسایلتان هنگام بالا رفتن نمی‌افتد و از آن‌جا که می‌توانید از لوازم جانبی هم روی کمربندتان استفاده کنید، پس دریل را هم می‌توانید با خودتان ببرید. حتی از خود کمربند هم می‌توانید بهره ببرید. هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از نردبان می‌توانید ابزار اضافی را زیر کمربندتان گیر بدهید تا در دسترستان باشد.


6. از کمرتان مراقبت کنید.