راهنمای خرید ترمومتر (دماسنج لیزری)


دماسنج لیزری یا همان ترمومتر یک دماسنج غیر تماسی است، یعنی دمای اشیا را بدون تماس با آن ها و بر اساس اندازه‌گیری میزان انرژی تابش شده از سطح آن‌ها مشخص می‌کند. این وسیله بسیار پرکاربرد و در حقیقت، همه‌کاره است. و برای اندازه‌گیری تب کودک و تعیین دمای اتاق استفاده می‌شود.


کاربردهای دماسنج مادون قرمز

شاید در مورد خرید ترمومتر مردد باشید اما وقتی با کاربردهای آن آشنا شوید حتماً نظرتان عوض می‌شود.

پزشکی

اگر بچه‌ی کوچک دارید پس حتماً می‌دانید که وقتی بیدارند چقدر اندازه‌گیری دمای بدنشان کار سختی است، چون بچه‌ها از دماسنج‌های قدیمی خوششان نمی‌آید و حس می‌کنند به آن‌ها صدمه می‌زند. وقتی ترمومتر داشته باشید، خیلی راحت می‌شوید. دماسنج را ثانیه‌ای نزدیک به پیشانی بچه بگذارید و بردارید. خیلی راحت دمای بدنش مشخص می‌شود.این کار به افزایش بهداشت در این حرفه کمک شایانی می‌کند


آشپزی

از این دماسنج در آشپزخانه هم می‌توانید استفاده کنید. مثلاً بفهمید دمای ماده‌ی غذاییتان به حد مورد نظر رسیده یا نه. یا ظرف و ماهیتابه به اندازه‌ای که می‌خواهید، برای سرخ کردن استیک داغ شده است یا نه.


ساختمان سازی

همچنین برای این که بفهمید کدام منطقه از خانه خوب عایق نشده هم می‌توانید از دماسنج لیزری استفاده کنید. همان طور که گفته شد، این دماسنج، یک وسیله‌ی همه‌کاره است.


مکانیکی

ماشین ها زمانی که برای مدت بسیار طولانی روشن هستند حرارت زیادی از خود تولید می‌کنند که دمای آنها از نزدیک قابل اندازه گیری نیست. برخی از مشکل‌های فنی فقط زمانی که ماشین مدت زمان طولانی روشن باشند مشخص می‌شود. همچنین مکانیک های حرفه‌ای برای اطلاع پیدا کردن از عملکرد صحیح قسمت‌ها مختلف از ترمومتر یا همان دما سنج لیزری استفاده می‌کنند.


کار با برق

تمام سطوح قابلیت لمس نیستند. یکی از این سطوح تابلو برق‌ها ، دکل برق و.. هستند که اندازگیری دمای دقیق آنها فقل با ترمومتر امکان پذیر است.


تفاوت بین دماسنج‌های سنتی و دماسنج لیزری

احتمالاً تا اینجا متوجه تفاوت‌های این دو نوع دماسنج شده‌اید. دماسنج لیزری نیازی ندارد دقیقاً در تماس نزدیک با اشیا باشد تا بتواند دمای آن‌ها را اندازه بگیرد. از دماسنج لیزری می‌توان در محیط‌های صنعتی و کارخانجات هم استفاده کرد؛ در این محیط‌ها مواد خطرناکی مثل مواد اسیدی وجود دارد که خواندن دمای آن‌ها با استفاده از دماسنج سنتی که نیاز به تماس با اشیا دارد خطرناک است. همچنین برای اندازه‌گیری دمای اشیایی که دور از دسترس هستند یا در حرکتند، و آن قدر داغ هستند که تماس مستقیم با آن‌ها غیر ممکن است، از دماسنج غیر تماسی مادون قرمز استفاده می‌شود.


دماسنج مادون قرمز چطور کار می‌کند؟