چگونه در راستای یک خط راست اره کنیم؟


آیا اره کردن در راستای یک خط مستقیم برای شما نیز مشکل است؟ اره کردن در یک خط راست با هر نوع اره ای، از جمله اره دستی، اره میزی و یا اره گردبر برای موفقیت یک پروژه ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای آنکه بتوانید با کمک هرکدام از این اره ها در راستای یک خط راست اره کنید، راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد. برای آنکه از ورود خاک اره به چشم های خود و برش در راستای خطوطی کج اره جلوگیری کنید، بهتر است شرایط مناسبی را برای کار خود فراهم کنید، قبل از شروع برش اندازه گیری کنید و از تکنیک های مفید و رایج برای دیدن کار در هر ثانیه بهره بجویید.


استفاده از اره دستی

 

   •    بر روی یک نیمکت و یا میز محکم کار کنید. اطمینان حاصل کنید که میز کار شما محکم است و تکان نمی خورد. اگر میز کار شما در زمان اره کردن چوب تکان بخورد، برش های شما صاف و یک دست نخواهند بود. مطمئن شوید که تمامی پایه های میز هم اندازه ی یکدیگر هستند و سطح میز به درستی بر روی این پایه ها قرار گرفته است.
    •    قطعه ی چوب را بر روی میز محکم کنید. از وپیچ دستی برای نگه داری قطعه چوبی که می خواهید بر روی آن برش ایجاد کنید استفاده کنید. این بست ها چوب را در جای خود محکم نگه می دارند و از تکان خوردن آن در حین اره کردن جلوگیری می کنند.    •    راستای برش را با یک خط مشخص کنید. از لبه ی صاف یک خط کش مستطیلی و یا مثلثی شکل استفاده کنید که تا به شما در کشیدن یک خط راست کمک کنید. این خط راستای خطی که می خواهید با اره ببرید را مشخص می کند. داشتن یک خط برای هدایت شما در خلال کار می تواند به کیفیت و تمیزی کار نهایی شما بسیار کمک کند. شما همچنین می توانید از بخش تخت اره ی خود برای کشیدن خط راست کمک بگیرید.    •    سوار کردن یک تخته ی صاف بر روی قطعه. شما می توانید از یک قطعه چوب سه لا با یک لبه ی راست کمک گرفته و آن را بر روی قطعه چوبی که می خواهید برش دهید، قرار دهید. تخته ی سه لا را به گونه ای بر روی قطعه ی مورد نظر ببندید که لبه های تخته بر روی خط راست مد نظر قرار بگیرد. این روش معمولا برای اره های مویی کاربرد دارد. 

   •    تیغه ی اره را با زاویه ی 45 درجه بر روی قطعه قرار دهید. در حالی که با یک دست، دسته ی اره را محکم گرفته اید انگشت اشاره ی خود را در کنار اره قرار دهید تا کنترل بیشتری را در خلال کار داشته باشید. مچ، آرنج و شانه ی شما باید در راستای تیغه های اره باشد. بدن خود را با دست آزادتان محکم کنید و مطمئن شوید که این دست از اره دور است. اره را بر روی خطی که کشیده اید قرار دهید و مطمئن شوید که تیغه ی اره در طرف مقابل اره قرار دارد.    •    اره را دو بار به سمت بالا حرکت دهید. برش قطعه را با دو یا سه حرکت رو به بالا آغاز کنید تا جایی که اره به داخل قطعه رفته و سطح آن را ببرد. در این مرحله قطعه را برای شکستگی های ممکن چک کنید. 

   •    برای برش قطعه چکش را به سمت جلو و عقب حرکت دهید. دست خود را به سمت جلو و عقب حرکت دهید و در راستای خطی که کشیده اید، برش های ایجاد کنید. اگر یک برش عرضی ایجاد می کنید و چوب را در زاویه ی 45 درجه قرار دهید. اگر براش هایی کوچک با قطر کم ایجاد می کنید بهتر است چوب را در زاویه ی 60 درجه قرار دهید.


    •    در انتهای برش، حرکت اره را کمتر کنید. با نزدیک شدن به انتهای خط، دامنه ی حرکت اره را به نصف کاهش دهید. این کار به جلوگیری از شکستن و یا ترک خوردن قطعه ی شما بسیار کمک می کند.از باکس مخصوص برش استفاده کنید که دارای شکاف هایی با زوایای متفاوت است. شما می توانید قبل از آنکه برش قطعه را آغاز کنید، آن را به داخل این جعبه وارد کنید و سپس از طریق شکاف ها قطعه را اره کنید و از جعبه برای ایجاد برش هایی مستقیم و صاف استفاده کنید.

ایجاد برش هایی صاف با کمک اره های میزی    •    راستای برش را با یک خط مستقیم مشخص کنید. شما می توانید با کمک یک مداد و یا خودکار، قبل از شروع برش خطی راست را بر روی قطعه ی مورد نظر بکشید. این کار به شما کمک می کند در مورد برش های صاف اطمینان حاصل کنید. شما می توانید از لبه های صاف یک خط کش مستطیلی و یا مثلثی برای این کار کمک بگیرید.


 

•    از گیره استفاده کنید. شما می توانید گیره را به صورت آنلاین و یا از طریق فروشگاه اینترنتی کیف ابزار  خریداری کنید.گیره ها روبروی نرده های اره ی میزی شما نصب می شوند. فیدر یا ابزار جلو برنده را بر روی میز کار خود نصب کنید تا برش های صاف و تمیز داشته باشید.


  


 •    فیدر ها معمولا مجموعه ای گیره های چوبی هستند که تکان خوردن میز در حین کار جلوگیری می کنند.
مربع مقیاس سنج:  مربع مقیاس سنج به صورت عمودی بر روی تیغه ی اره قرار می گیرد و باید به درستی در زاویه ی نود درجه نصب شود به گونه ای که به صاف و مستقیم بودن برش های قطعه ی شما کمک کند. یک مثلث را در برابر این مقیاس سنج نگه دارید و مطمئن شوید که تیغه ی اره در لبه ی دیگر مثلث قرار می گیرد. اگر تیغه های اره به خوبی در راستای مثلث قرار نمی گیرد، مربع مقیاس سنج را کمی شل کنید و آن را تا زمانی که مثلث در زاویه ی 90 درجه قرار بگیرد، با دقت تنظیم کنید.