• به فروشگاه اینترنتی کیف ابزار خوش آمدید.
021 - 66066072
محصولات
021 - 66066072

23 نوع قفلی که شما باید بشناسید

23 نوع قفلی که شما باید بشناسید

قفل ها به دلیل ضرورت اختراع شدند، زیرا مردم به دنبال راه هایی برای محافظت از اموال خود بودند. اگرچه اولین قفل ها از یک سری گره های طناب ساخته شدند و هیچ شباهتی به قفل های امروزه ندارند، اما آنها هدف یکسانی دارند و الهام بخش فناوری جدید بودند که برای همیشه چهره تاریخ را تغییر دادند.


تاریخچه قفل: قفل ها در طی این سال ها


قدیمی ترین مکانیزم قفل شناخته شده به بیش از 6000 سال قبل باز می گردد.که در پادشاهی بین النهرین باستانی آشور کشف شده است. مصری های باستانی تکنولوژی مشابهی را توسعه دادند و به طور کلی با ساخت اولین قفل مکانیکی که یک قفل ترمینال پین پایه ساخته شده از چوب بود، اعتبار می یافت. آنها همچنین برای اولین بار این ویژگی را در معماری خود برای برقراری امنیت ایجاد کردند.


این قفل از قطعه چوبی متصل به درب و یک پیچ تشکیل شده بود که می توانست به صورت افقی به قطعه وصل شود. پیچ با مجموعه ای از دهانه های پر شده با گیره ساخته شده است و یک کلید چوبی بزرگ با میخ هایی ساخته شد که با سوراخ ها و گیره ها هماهنگ بود. اگر کلید به دهانه  و به بالا برود، سپس گیره ها حرکت می کنند و اجازه می دهند که پیچ امنیتی نیز حرکت کند.
یونانیان و رومی ها نوآوری های بسیاری را برای قفل ،در طول دوره های مربوطه خود انجام دادند. قفل های یونان به اندازه کافی امن نبودند، اما ایده های آنها به عنوان الهامی برای تکنولوژی های بعدی توسط رومی ها توسعه یافت. مهمترین تغییری که رومیان انجام دادند تغییر جنس قفل ها از چوبی به فلزی بود. قفل های آهنی اجازه دادند تا کلیدها هم به نوبه ی خود مدرن تر شوند.
مردم اغلب کلیدشان را به خود آویزان می  کردند و یا حتی آنها را به حلقه ها می انداختند،تا از آنها محافظت کنند و به عنوان نشان ثروتمندی استفاده می کردند. اگر کلید داشته باشید، قطعا چیز ارزشمندی برای محافظت دارید. پس از یک دوره پیشرفت در دوران رومی، قفل ها از یک دوره تاریک گذر کردند که در آن هیچ نوآوری بزرگی تا قرن 18 به وجود نیامده بود. هنگامی که رابرت بارون در سال 1778، "قفلی ایمن تر از هر آن چیزی که تاکنون ساخته شده بود،ساخت. او قفل ترمز دو طرفه خود را به نمایش گذاشت، این امر به ظهور عصر جدیدی از تکنولوژی قفل منجر شد که راه را به عصر مدرن قفل سازی باز کرد.

امروزه طیف گسترده ای از قفل های مختلف بی شماری بوجود آمده است و هر طرحی دارای مزایا و معایب خود دارد که وابسته به عملکرد مورد نظر و تنظیماتی که در آن قفل استفاده می شود است. شما هر روز از قفل ها استفاده می کنید، بنابراین مهم است که  متوجه گزینه های مختلفی که در اختیار شماست باشید، درک کنید و هر دو قابلیت و امنیت را درک کنید. این فهرست 23 نوع قفل رایج در ایالات متحده را شامل می شود، همچنین اطلاعات مفیدی در مورد شکل و عملکرد آنها برای اطلاع رسانی بیشتر به شما درباره تاریخچه قفل ها داده می شود.


قفل های معمولی

قفل معمولی شایع ترین نوع قفل پایه است و تشخیص آن در یک ردیف قفل آسان است. اولین قفل ها در مصر باستان و بابل مورد استفاده قرار گرفتند، که به دلیل سبکی حمل آنها آسان بود، که هنوز هم طرح اصلی قفل ها این چنین امروزه است. هری سارف اولین قفل لمینیت را در سال 1924 پس از تاسیس شرکت Master Lock در سال 1921 به ثبت رساند و طراحی او هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر دو نوع شاخص از قفل و انواع مختلف دیگری از آنها وجود دارد.


1. قفل های ترکیبی


قفل های ترکیبی قفل هایی هستند که نیاز به پشت سر هم آمدن اعداد مشخصی دارند تا مکانیزم قفل را باز کند. این  ترکیب می تواند یک شماره تکی یا چندتایی باشد، قفل تکی که اغلب در قفل های مدرسه دیده می شود و گاوصندوق ها در واقع امن ترین نوع قفل ترکیبی هستند که اغلب در قفل های دوچرخه و کیف های دستی استفاده می شود. اولین قفل ترکیبی توسط جیمز سرجنت در سال 1857 اختراع شد و قفل ترکیبی مدرن توسط لینوس ییل، جونیور با استفاده از فن آوری قفل ترکیبی ترمز پدرش در ارتباط با اختراع سرجنت توسعه یافت. متاسفانه، این قفل ها به آسانی شکسته و برداشته می شوند.


2. قفل های کلید دار


قفل های بر اساس کلید نیاز به یک کلید برای باز شدن دارند. برخی از این قفل ها را می توان تغییر کلید داد و دیگر قفل ها را نمی توان. در نظر داشته باشید که اگر قابلیت تعویض کلید را نداشته باشد اگر کلید را گم کنید، قفل شما به طور دائم قفل خواهد شد، مگر اینکه شما بتوانید میلهی قفل را بشکنید. قفل های کلید دار همچنین می توانند کلید را در خود نگه دارند، به این معنی که قفل اجازه نخواهد داد که کلید در هنگام باز شدن قفل برداشته شود.


3. قفل های تائید شدهTSA


هنگامی که به ایالات متحده پرواز می کنید، اداره امنیت حمل و نقل مجموعه ای از قفل های تایید شده را طراحی کرده است که می توانید برای قفل کردن چمدان خود از آنها استفاده کنید. آنها معمولا قفل های ترکیبی هستند که می توانند با یک شاه کلید که کارکنان TSA به آن دسترسی دارند باز شود. با این حال، این قفل ها در سال های اخیر به نوعی شوخی تبدیل شده اند، زیرا آنها به راحتی باز می شوند و بی فایده شناخته شده اند. همچنین برخی قفل ها، زمانی که افراد پس از مسافرت چمدان خود را دریافت کردند،ناپدید شده بودند.چنین گزارش شده بود.


قفل های کلیدی

قفل های کلیدی به طور کلی به عنوان قفل امن تر به حساب می آیند زیرا آنها نمی توانند باز شوند مگر اینکه یک کلید برای چرخش در لوله ی قفل ان را  به حالت باز بچرخاند. شما اغلب این موارد را در خانه ها و درهای بیرونی دیگر به عنوان یک لایه اضافی امنیتی در ترکیب با قفل های کم امنیت تر مشاهده می کنید.
اولین قفل کلیدی یا قفل ایمن توسط پلیس سابق ساموئل سگال اختراع شد، که در سال 1912 شرکت قفل و سخت افزار سگال را تاسیس کرد. طرح او به منظور جلوگیری از خرابکاری ها بوجود آمد زیرا بازگشایی قفل ها گسترده تر شده بود. امروزه، سه نوع اصلی از قفل پایه به غیر از قفل حرفه ای سگال وجود دارد.


4. قفل تک لوله ای


اکثر خانه های آمریکایی از قفل تک لوله ای استفاده می کنند که با یک کلید در خارج از خانه  و یک انگشت در داخل خانه کار می کنند. برای ایجاد امنیت بیشتر، یک محافظ سبک را می توان در اطراف محور نصب کرد تا از چرخش جلوگیری شود، به این معنی که قفل را نمی توان برداشت، یا به آن ضربه زد، و یا حتی زمانی که محافظ در محل قرار دارد نمی توان آن را با کلید خودش باز کرد.


5. قفل دو لوله ای


قفل های دو سیلندر امن تر به حساب می آیند، زیرا آنها به یک کلید در داخل و خارج نیاز دارند، اما در مواقع اضطراری، می تواند خطراتی نیز وجود داشته باشد. برخی از کدهای مسکونی در ایالات متحده اجازه نمی دهد که این شکل از قفل را بکار برد ، به ویژه در مورد خانه های اجاره ای.


6. قفل های انگشتی


برای حداکثر امنیت، یک قفل انگشتی توصیه می شود زیرا درب را می توان از داخل و بیرون قفل کرد. این یک ترکیبی از قفل تک  لوله و دو لوله با یک کلید لوله ای در یک طرف و یک انگشتی است که می توان آن را با یک کلید دیگر قفل کرد. هنگامی که افراد در منزل هستند، می توان آن را در حالت باز قرار داد گرفت و درب مانند یک سنسور استاندارد تک لوله عمل می کند. اگر قفل انگشتی قفل شده باشد، هیچ کس در خارج یا داخل خانه نمی تواند قفل را دستکاری کند.


7. قفل حرفه ای


نوعی قفل استاندارد است که رو درها در آپارتمان ها و دروازه ها نصب می شوند.این نوع قفل معمولا ترجیح داده می شوند زیرا روی سطح نصب شده است و در هنگام نصب تغییرات کمی روی در ایجاد می کند.این قفل ها خاص هستند زیرا مقاومت بالاتری نسبت به فشار دارند.


قفل های در دسته

8-قفل های دسته ی در


این قفل ها در درهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع ساده ای هستند و امنیت بالایی ندارند چون لوله در دسته ی در است نه در خود در.
متاسفانه، دستگیره را می توان از طریق یک چکش، انبردست یا نیروی کافی باز کرد، و این واقعیت را که این قفل ها نسبتا آسان تر باز می شوند. قفل دستگیره هرگز نباید به عنوان تنها قفل درب بیرونی مورد استفاده قرار گیرد و هر چند که در زمان های مختلف در بسیاری از وسایل مورد استفاده قرار می گیرند. این قفل ها در دستگیره ها به عنوان قفل داخلی در محیط های مسکونی استفاده می شود.


9. قفل اهرمی دستگیره


معمولا در داخل درهای داخلی استفاده می شود. آنها دارای یک اهرم است که به عنوان دستگیره چرخشی در یک طرف و یک لوله کلیدی از طرف دیگر، بسیار شبیه یک قفل دستگیره، اما حتی کمتر از قفل ها امنیت دارند ، زیرا اغلب آنها توسط نیروی وارده باز می شوند.


10. قفل های مبادله ای یا دسته تی


قفل دسته تی اغلب به عنوان قفل مبادله ای شناخته می شود، زیرا اغلب آن ها در دستگاه های فروش و دستگاه های خودپرداز استفاده می شود. هنگامی که شما یکی از این قفل ها را باز می کنید، در واقع قفل را از دستگاه حذف می کنید، به این معنی که جایگزینی آن بسیار آسان است.
این قفل ها با یک ضامن همراهند. ضامن به طور خودکار وقتی که دسته T به محل برگردانده شود،قفل می شود. و ضامن برای قفل شدن به یک کلید احتیاج دارد.


لوله های دیگر

11.قفل های زبانه دار یا لبه دار


اگرچه قفل های لبه دار و زبانه دار با هم دسته بندی شده اند در واقع دو نوع مختلف قفل هستند که شباهت زیادی به یکدیگر دارند. این قفل های از قفل های دیگر امن تر هستند و احتمالا یکی از آنها را در درب های تجاری، درب ورودی شیشه ای یا در یک آپارتمان مشاهده خواهید کرد.
تفاوت عمده بین لوله ی زبانه دار و لبه دار این است وقتی نصب می شود  که سیلندر یک چرخه طولانی را طی می کند و از پشت آن عبور می کند که از طریق درب و به مکانیزم قفل در طرف دیگر نصب می شود. لوله های زبانه دار به کناره ها کشیده شده است و به ابزار زبانه داری روی درب پیچیده می شود. آنها دارای یک دوربین عکاسی هستند که لبه ی لوله ی آن دارای چرخ دنده ای است که برای قفل استفاده می شود.


12. لوله ی هسته ای قابل تعویض


اگر تا به حال فکر کرده اید که کسب و کارهای بزرگ، دانشگاه ها و موسسات دیگر، از کدام نوع قفل ها استفاده می کنند پاسخ قفل هایی با لوله ی هسته ای قابل تعویض است.این قفل ها سودمند هستند، زیرا طراحی آنها تغییر آنها را آسان می کند، زیرا هسته را می توان بدون نیاز به بهم ریختن قفل جایگزین کرد.
دو کلید مختلف برای استفاده از قفل های قابل تعویض استفاده می شود. کلید عملیاتی استاندارد برای قفل کردن و باز کردن قفل معمولا استفاده می شود، اما کلید کنترل کل هسته را از قفل جدا می کند. برای جایگزینی قفل، شما فقط باید یک هسته جدید را به سخت افزار موجود داخلی نصب کنید. این قفل ها در هسته قابل تعویض اند و انواع بزرگ و کوچک دارد.


13. قفل ضامن و لبه دار


این نوع قفل نوع بهینه ی دیگر قفل ها است و یک ضامن به قسمت دیگر می چسبد. این نوع قفل منحصر به فرد است و به صورت خودکار طراحی شده اند و در مجتمع های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. این قفل ها در برابر فشار زیاد مقاوم نیستند و در فضاهای خارجی بهتر است با نوع دیگری قفل همراه باشند.


14.قفل های کلید در دسته


این نوع قفل به شدت رایج است و احتمالا متوجه استفاده از آنها نخواهید شد زیرا انواع مختلفی دارند که در دسته ی در جای می گیرند.طراحی استانداردی برای این نوع قفل ها وجود ندارد و تعویضشان کار مشکلی است.


لوله های عمودی اروپایی