15 روش نوین و جالب برای بستن پیچ


بستن پیچ امری به ظاهر آسان است اما این شرایط به سرعت می تواند تغییر کند. ممکن است تحت فشار زیاد و یا وارد آمدن نیرویی در جهت غلط، پیچ شکسته شود؛ ممکن است فرورفتگی های سر پیچ از بین رفته باشند و یا درست زمانی که پیچ را در جای خود قرار می دهید و می خواهید با پیچ گوشتی آن را محکم کنید، پیچ در رفته و بر روی زمین بیافتد. به طور قطع، بستن پیچ می تواند امری چالش برانگیز و شاید در مواردی غیر ممکن باشد، اما شما می توانید این شرایط را تغییر دهید. ما در اینجا به معرفی 15 راه حل جالب و کاربردی برای بستن پیچ ها، خواهیم پرداخت.

روکش های چوبی برای پنهان کردن سر پیچ ها

استفاده از روکش راه حلی آسان برای پنهان کردن سر پیچ است. کافی است سر تیز پیچ (نوک پیچ گوشتی) را به صورت ساعت گرد در سطح مورد نظر بچرخانید تا حفره ای کوچک متناسب با اندازه ی نوک پیچ در آن ایجاد شود. سپس اندکی چسب به سطح پیچ زده و به آرامی آن را در داخل قالب های سرپیچ فرو کنید. زمانی که چسب خشک شد، شما می توانید سر روکش پیچ ها را سنباده بزنید. برای بهتر پنهان کردن پیچ ها در کار نهایی، بهتر است رنگ سرپیچ ها با رنگ قطعه ای که بر روی آن کار می کنید، همسان باشند. شما می توانید روکش پیچ ها را خودتان درست کنید و یا آن ها را از مراکز فروش لوازم خانگی و فروشگاه های عرضه ی محصولات نجاری تهیه کنید.

به سرپیچ هایی که با رنگ مسدود شده اند، ضربه بزنید

اگر شما در یک خانه ی قدیمی زندگی می کنید، حتما با پیچ هایی که سر آنها با لایه های رنگی مسدود شده اند، برخورد داشته اید. به جای آن که تلاش کنید تا رنگ موجود بر سر پیچ را بتراشید، بهتر است با یک تکنیک ساده انسداد را برطرف کنید. پیچ گوشتی را بردارید، آن را بر روی سر پیچ قرار دهید و با کمک چکش به آن ضربه هایی بزنید تا نوک پیچ گوشتی بر روی شیار انتهای پیچ قرار بگیرد.

پیچ ها را روغن کاری کنید

استفاده از روغن بر روی پیچ ها به شما کمک می کند تا پیچ ها را به راحتی در داخل دیوار و یا میز و یا هر قطعه ی دیگری وارد کنید. به طور قطع، چند دقیقه زمان گذاشتن برای پیدا کردن  روغن مناسب بهتر از صرف ساعت ها برای بستن پیچ ها و یا برطرف کردن مشکل پیچ های خراب است.

استفاده از رابط های انعطاف پذیز

گاهی اوقات، شما باید پیچ را در قطعه ای کار بگذارید که به راحتی قابل دسترس نیست. در این صورت دسترسی به چنین فضایی بدون استفاده از رابط های انعطاف پذیر ممکن نیست. این وسیله که بر روی دریل شما سوار می شود، در اندازه ها و طول های بسیار متفاوتی به بازار عرضه می شود. بسیاری از آن ها دارای اهرم آزاد کننده ی سریع هستند و با انواع مختلفی از دریل ها قابلیت انطباق دارند. شما می توانید همچنین با اتصال چندین رابط به یکدیگر، طول آن ها را افزایش داده و مطابق با پروژه ی خود از آن ها استفاده کنید. رابط های انعطاف پذیر نیز در بازار وجود دارند و در دسترس هستند.

رابط های انعطاف پذیر  به سرپیچ های یدکی احتیاج دارند

تعداد زیادی سرپیچ گوشتی یدکی برای دریل های خود تهیه کنید تا به هنگام کار دچار مشکل نشوید.

بهترین پیچ گوشتی های اتصال دهنده

پیچ گوشتی های مخزن دار، بستن و باز کردن پیچ ها را به امری آسان و راحت تبدیل می کنند. این پیچ گوشتی ها با مجموعه ای از سرپیچ ها ارائه می شوند که برای انواع مختلفی از پیچ ها مناسب هستند و در دسته ی پیچ گوشتی قرار می گیرند. شما می توانید از این پیچ گوشتی برای مصارف خانگی استفاده کنید.

پیچ ها بلند را را با زاویه ببندید

تناسب پیچ با اندازه ی قطعه بسیار مهم است. آیا تا به حال از پیچ هایی استفاده کرده اید که برای قطعه ی مورد نظر بسیار بزرگ بوده اند و از سمت دیگر قطعه بیرون زده باشند؟ به جای آنکه به دنبال خرید پیچ های کوچکتر بروید، می توانید پیچ های بلند را با زاویه ببندید. این کار به قدرت بیشتری برای بستن پیچ احتیاج دارد، اما پیچ از انتهای دیگر قطعه بیرون نخواهد زد.

نگه دارنده دوکاره ی سر پیچ

نگه دارنده های مخصوص پیچ ها به یک دریل یا پیچ گوشتی کمک می کنند تا دو کار را به طور همزمان انجام دهند. بخش اول این نگه دارنده ها تنها لبه ی تیز پیچ ها را به داخل قطعه فرو می کنند، و بخش دیگر دارای لبه ی تیز پیچ را در داخل قطعه فرو می کند و پیچ گوشتی را در سر دیگر پیچ قرار می دهد. شما تنها دریل را روشن می کنید، پیچ را می چرخانید و آن را در قطعه می بندید.

بستن پیچ در کابینت

می توانید هنگام نصب کابینت از پیچ های آلنی استفاده کنید. سر های بزرگ این پیچ ها کمتر آسیب می بینند و این موضوع به ویژه برای کار با مواد خام مانند تخته چوب ها بسیار مفید است. پیچ نشان داده شده در این عکس توسط کمپانی مختلف ساخته می شوند.

پیچ های اتوماتیک (خودران)، انتخابی مناسب برای صرفه جویی در وقت

طراحی نوک این پیچ ها بسیار خاص است و در بسیاری از پیچ ها با طراحی های مدرن از آن ها استفاده می شود. این پیچ ها نیاز به سوراخ اولیه ندارند. ما برای آزمایش دوازده پیچ از این نوع را در سطح ¾ اینچی فرو کردیم. برای این کار هیچ گونه سوراخ اولیه ای را ایجاد نکردیم. تمامی این پیچ ها به آسانی در سطح فرو رفتند و دچار آسیب دیدگی و یا شکستگی نشدند. این پیچ ها حتی هنگامی که به بخش های انتهای تخته چوب رسیدند نیز دچار شکستگی و یا تغییر در ساختار خود نشدند.

سرعت آهسته تر = گشتاور بیشتر

بسیاری از دریل پیچ گوشتی شارژی ها دارای سوئیچ تنظیم سرعت در قسمت بالایی خود هستند. هرچه سرعت دریل و یا پیچ گوشتی کمتر باشد، گشتاور بالاتر است. به طور کلی، بهتر است برای ایجاد سوراخ تنظیمات دریل را روی سرعت بالا قرار دهید و برای بستن پیچ آن را روی سرعت های کمتر تنظیم کنید. این امر به ویژه برای پیچ های بلند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

خلال دندون برای رفع انسداد سوراخ های چوب

سوراخ هایی که بر روی چوب وجود دارند، گاهی اوقات بزرگ هستند و یا مسدود شده اند و بنابراین پیچ های کوچک را نمی توان در داخل آن ها فرو کرد. برای این منظور شما می توانید از چسب چوب و خلال دندان استفاده کنید. کمی چسب چوب را بر روی خلال دندان بزنید و در داخل حفره فرو کنید. پس از خشک شدن چسب چوب، قسمت های اضافی خلال دندان را ببرید و پیچ را در داخل سوراخ محکم کنید. مراقب باشید که پیچ ها را بیش از حد تنگ نکنید، چرا که مجبور می شوید دوباره با کمک دریل آن ها را بزرگ کنید.

رابط 90 درجه  برای مکان های غیر غابل دسترس

رابط چپوقی 90 درجه یک وسیله ی بسیار کاربردی است که به شما کمک می کند تا در بخش هایی از سطوح که دریل به راحتی قابلیت دسترسی به آن ها را ندارد، بتوانید به راحتی کار کرده و پیچ ها را سفت کنید.

پیچ های خشک

از پیچ های خشک برای اهداف بسیار متفاوتی در نجاری می توان استفاده کرد. این پیچ ها قوی هستند و این یک نقطه ی قوت برای آن ها به حساب می آید اما متاسفانه این پیچ ها بسیار شکننده هستند. از آنجایی که مجموعه ی بسیار متنوعی از پیچ ها برای چوب های مختلف در دسترس است، توصیه می شود که از پیچ های خشک تنها برای امور تزئینی استفاده کنید.