021 - 66731740
محصولات
021 - 66731740

ابزار شارژی یا ابزار برقی؟دعوایی قدیمی و تمام نشدنی

ابزار شارژی یا ابزار برقی؟دعوایی قدیمی و تمام نشدنی

کدام بهتر است؟ ابزار شارژی یا ابزار برقی؟ این سوالی است که از ابتدای ظهور ابزار شارژی در صحنه صنعت و خدمات مطرح شد و هر طرف دلایل مخصوص خود را برای ترجیح یکی بر دیگری دارد. اما در میان تمام ویژگی‌ هایی که مطرح می‌ شوند و به آنها نسبت داده می شود، کدام یک اهمیت بیشتری دارند؟ آیا گستره‌ی حرکتی ابزار شارژی از قابلیت اعتماد بیشتر ابزار برقی مهم تر است؟ آیا حتی بهترین ابزار شارژی هم به دلیل وابستگی به باتری قابل شارژ، در سطح پایین تر از ابزار های برقی قرار می گیرند؟ آیا فرسودگی و استهلاک سیم‌های ابزار آلات برقی باعث می‌شود قابلیت اعتماد کمتری داشته باشند؟ حقیقتا، تفاوت های میان این دو چیست؟ در ادامه به معرفی استدلال‌های موافقان و مخالفان و برتری‌ها و نقاط ضعف هر کدام می‌ پردازیم.
 

موافقان ابزار شارژی

طول عمر باتری

تقریبا هر ابزاری که امروزه در بازار موجود است، یک باتری لیتیومی-یونی را نیز به همراه خود دارد. این باتری ها این قابلیت را دارند که حتی در صورت استفاده نشدن در مدت زمان طولانی نیز میزان شارژ خود را حفظ نمایند. این باتری ها به گونه ای ساخته شده اند که وزن سبکی داشته باشند و خستگی هنگام کار را کاهش دهند. همچنین معمولا این باتری ها برای دیگر ابزار شارژی در دسترس شما نیز قابل استفاده هستند و این از قابلیت های مثبت و متقاعد کننده ی این ابزارها می باشد.

قابلیت حمل

از آنجایی که این ابزار سیم ندارند و به منبع قدرت ثانویه وابسته نیستند، انعطاف پذیری و قابلیت حمل بالایی را در اختیار شما می‌گذارند. زمانی که به طور همزمان بر روی پروژه های مختلفی کار می‌کنید و یا در محیط های تنگ و شلوغ مشغول به کار هستید، ابزار شارژی این امکان را به شما می‌دهند که بدون خطر گیر کردن و گره خوردن در میان سیم‌ها به راحتی و با آزادی کامل حرکت نمایید. این قابلیت حمل مزیتی آشکار برای تمام افرادی است که در پروژه های متنوع و سنگین مدام در حال رفت و آمد می‌باشند.
 

انبار کردن

علاوه بر قابلیت حمل بالا، ابزار شارژی معمولا کار شما را در هنگام انبار کردن و مرتب کردن وسایل بسیار راحت می‌کنند. چیز‌هایی مانند دریل‌ها و اره های شارژی می‌توانند به راحتی درون کشو‌ها و روی قفسه ها قرار بگیرند و معمولا جعبه‌های مخصوص نگهداری نیز هنگام خرید درون یک پکیج کامل ارائه می‌شوند.


مخالفان ابزار شارژی

خالی شدن باتری

حتی بهترین باتری ها نیز زمانی تمام می‌شوند که این به معنی کنار گذاشتن ابزار برای شارژ شدن و در نتیجه از دست دادن زمان مفید کار خواهد بود. به هر حال شما و همکاران شما ممکن است فراموش کنید دستگاه را پس از پایان شیفت و یا کار خود دوباره شارژ نمایید و یا حتی ممکن است یک باتری را به دلایل مختلف از دست بدهید. همچنین با کم شدن مقدار نیروی باتری ها و نزدیک شدن به پایان شارژ، قدرت عملکرد این دستگاه ها به تدریج کاهش پیدا می‌کند. این به این معنی است که ابزار شارژی شما در انتهای روز یا هفته، مانند ابتدای آن توان نخواهد داشت.

حجیم و سنگین بودن

با توجه به اینکه از یک باتری به صورت متصل بر ابزار استفاده می‌شود،‌ ابزار شارژی بزرگتر و سنگین تر هستند. این درست است که این باتری‌های لیتیومی معمولا وزن پایینی دارند ولی در صورت قابلیت نگه داشتن شارژ بیشتر می‌توانند وزن قابل توجهی داشته باشند. همچنین در صورتی که ابزار مورد نظر برای مثال یک دریل، نیاز به توان بالایی برای کار داشته باشند، این مسئله می‌تواند دردسر ساز باشد. درست است که کار با این ابزار قابلیت حمل و حرکت بالایی را برای شما به ارمغان می‌‌ آورد ولی می‌تواند ،زود به خستگی شما منجر شود.

بهترین ابزار شارژی

با توجه به میزان استفاده و موارد متنوع کاربرد، دریل‌ها مناسب‌ترین گزینه برای ابزار شارژی می باشند. همچنین مته ها و آچار‌های ضربه ای نیز از این خصوصیات برخوردارند و می‌توانند به راحتی به صورت شارژی مورد استفاده قرار بگیرند.


موافقان ابزار برقی

عدم نیاز به باتری

بهترین چیز در مورد ابزار برقی این است که به یک منبع بی‌پایان انرژی متصل اند و بنابراین هرگز از این لحاظ با مشکلی مواجه نخواهند بود. عملکرد ابزار برقی در تمام مدت فعالیت یکسان خواهد بود و مانند ابزار شارژی با نزدیک شدن به پایان توان باتری کاهش پیدا نخواهد کرد. ابزار برقی تقریبا در تمام موارد، این قابلیت را دارند که توان و عملکرد بهتری را نسبت به همتاهای شارژی خود به نمایش بگذارند. این یعنی برخی از ابزارآلاتی که نیاز به توان بالایی برای کار کردن می‌باشند ممکن است به شکل شارژی تولید نشوند.
 

مخالفان ابزار برقی

راحتی کمتر

قطعا با این مشکل مواجه شده اید که بعضی مواقع سایت‌ها و پروژه‌هایی که قرار بود به منبع برق تجهیز شوند همچنان بدون برق مانده اند و کار را غیر ممکن کرده اند. می‌توانید از یک جنراتور استفاده کنید ولی حجم و سنگینی، قیمت بالا و دردسر‌های ژنراتور‌ها مسئله ای نیست که بشود به سادگی با آن کنار آمد. همچنین وقتی به صورت سیار بر روی پروژه ها فعالیت می‌کنید همیشه باید دغدغه‌ی منبع برق را داشته باشید.

قابلیت حرکت محدود

ابزار برقی می توانند قابلیت حرکت شما را محدود کرده و به عبارتی شما را به یک دیوار متصل کنند (حتی اگر از سیم‌های سیار بلند نیز بهره ببرید). همچنین خطرهای استفاده از برق تنها در صورت استفاده از ابزار برقی ممکن است. همچنین باید دائما مراقب آسیب ندیدن سیم‌ها نیز باشید.

دشوار در انبار کردن

مشخص است که به دلیل وجود مقادیر زیاد سیم، انبار کردن و مرتب کردن ابزار برقی نیاز به صرف خلاقیت و انرژی مضاعفی دارد. باید از قفسه ها و کشو‌ها بزرگ یا آویز‌های بلند برای این‌کار استفاده نمایید.


بهترین ابزار برقی

با توجه به توضیحات ارائه شده، بهترین گزینه‌ها برای ابزار برقی مواردی هستند که نیاز است اشیا حجیم و سنگین را ببرند. ابزاری نظیر اره‌های گردشی، اره‌های فوق سریع و ... که نیاز به منبع برق و قدرت دائم برای ارائه عملکردی بالا دارند.
 

و ابزار قهرمان....

این مسئله مستقیما به کاری که شما قصد انجام دادن آن را دارید بستگی دارد. در حالی که ابزار برقی قابلیت اعتماد بالایی دارند و عملکردشان مطمئن تر است اما در مورد قابلیت حمل و راحتی نمی‌توانند با ابزار شارژی رقابت کنند. همین مسئله است که باعث شده این بحث و دعوای تمام نشدنی همچنان ادامه داشته باشد.

بازگشت به بالا