اره زنجیری و 16 نکته آموزشی که هنگام خرد کردن کنده‌ی درخت باید به خاطر داشته باشید


لباس ایمنی را فراموش نکنید

وقتی از اره زنجیری استفاده می‌کنید و درختی را قطع می‌کنید، ایمنی حرف اول را می‌زند. باید به شدت ایمنی را رعایت کنید. وقتی با اره زنجیری کار می‌کنید ضروری است که یک لباس ایمنی داشته باشید و حتماً هم از آن استفاده کنید:
مثلاً شلوار مخصوص کار باعث می‌شود اگر اره زنجیری با پای شما برخورد کرد متوقف شود و از ران شما محافظت می‌کند. یک کلاه ایمنی که صفحه‌ی محافظ صورت و محافظ گوش دارد راهی بسیار خوب و مناسب برای محافظت از چشم و گوش و سر در برابر آسیب‌های ناخواسته است. همچنین باید از پوتین‌های پنجه فولادی و بوت‌های مقاوم به برش و لباس‌های آستین‌دار استفاده کنید تا کاملاً در مقابل صدمات ناخواسته ایمن باشید. همه‌ی این لوازم و تجهیزات را می‌توانید از فروشنده‌های اره برقی بخرید.


از اره زنجیری که دیگر بلااستفاده است استفاده نکنید.


خرد کردن کنده‌ی درخت کار آسانی نیست و نیاز به یک ابزار قدرتمند دارد. پس وقتی قرار است از اره زنجیری استفاده کنید، برای این که ایمنی شما و همکارانتان حفظ شود حتماً اطمینان حاصل کنید که وضعیت اره زنجیری کاملاً خوب باشد. شاید نیاز باشد که آن را تعمیر کنید. اما اگر دیگر به درد تعمیر نمی‌خورد، یک جدیدش را بخرید.


تنها کار نکنید.


برای این که امنیت بیش‌تری داشته باشید بهتر است یک همکار قابل اعتماد و مطمئن همراهتان باشد که چند قدمی دورتر پشت سر شما بایستد و به بالا و نوک درخت نگاه کند تا مراقب شاخه‌هایی که می‌افتند باشد و بتواند به شما اطلاع دهد که درخت کی در حال سقوط است. او باید با فاصله از شما بایستد و یک چوب بلند دستش داشته باشد تا بتواند با آن ضربه‌ای به شانه‌ی شما بزند و شما را متوجه کند که الان وقتش است که از آن ناحیه دور شوید.


حواستان به همه چیز باشد.از قبل در مورد نحوه‌ی قطع درختان تحقیق کنید. و قبل از این که حتی اره را روشن کنید، کمی صبر کنید و کاملاً موقعیت را ارزیابی کنید. در مورد نحوه‌ی بریدن شاخه‌ها و اتفاقات بعد از آن فکر کنید.


نردبانتان را به درخت تکیه ندهید.شاید وسوسه شوید که برای بریدن بعضی شاخه‌ها نردبان را به درخت تکه دهید. اما هرگز این کار را نکنید. این اقدام، منشأ درصد بسیاری از آسیب‌دیدگی‌ها با اره زنجیری موتوری یا اره زنجیری برقی است.


نگذارید روغن یا گاز تمام شود.