29 نکته در مورد ابزار رنگ‌آمیزی که خیلی زود کارتان را راه می‌اندازد (قسمت دوم)


17. تمیز کردن برس رنگ

فقط کافی است برس رنگ را درون حلال آویزان کنید. برای رنگ پلاستیک از آب و برای رنگ روغن از تینر استفاده کنید. یک شیشه بردارید و داخل آن مقداری حلال مناسب بریزید. بعد با استفاده از یک گیره طوری برس را درون شیشه آویزان نگه دارید که موهای برس کاملاً در حلال غوطه‌ور باشد. یعنی تا مرز قسمت فلزی بالای موهای برس باید حلال وجود داشته باشد. باید طوری برس را آویزان کنید که موهای برس با ته شیشه در تماس نباشد. بعد بگذارید یکی دو روز برس در همین حالت باقی بماند. سپس، آن را دربیاورید و با حلال تمیز خوب شست‌وشو دهید. هنگام استفاده از حلال رنگ مراقب باشید ظرف را جایی قرار دهید که بخار  آن به شما نرسد، مثل حیاط یا بیرون از خانه. همچنین باید حلال را دور از دسترس بچه‌ها و حیوانات خانگی نگه دارید.


18. دسترسی راحت به ابزار

پر و خالی کردن پشت وانت خیلی کار وقت‌گیر و خسته‌کننده‌ای است، مخصوصاً وقتی مجبور باشید چندبار بالا و پایین بروید؛ کمرتان هم درد می‌گیرد. ولی یک راهی هست که شما را از دست این مشکل نجات می‌دهد، و آن هم این که می‌توانید از یک دسته‌ی بلند استفاده کنید. آن را به دسته‌ی یک غلطک رنگ فیکس کنید و ببینید چطور میزان دسترسی به ابزار پشت وانت بیش‌تر می‌شود. با این وسیله‌ی اختراعی می‌توانید خیلی راحت ابزار را بکشید یا هل بدهید بدون این که بخواهید مدام بالا و پایین بروید.


19. کم کردن کثیف‌کاری رنگ‌آمیزی!


همه می‌دانند که رنگ‌آمیزی خیلی کثیف‌کاری دارد، به خصوص وقتی رنگ از توی قوطی و سینی رنگ به اطراف می‌پاشد و وقتی دارید درب قوطی را دوباره محکم می‌کنید. راهش چیست؟ برای این که از پاشیدن رنگ به اطراف و به لباس‌هایتان پیشگیری کنید، وقتی می‌خواهید درب قوطی را ببندید، روی آن یک پارچه بیندازید. حالا برای این‌که تیزی لبه‌ی درب قوطی دستتان را اذیت نکند، یک تکه تخته‌ی ضخیم که طولش از قطر قوطی بزرگ‌تر است روی قوطی بگذارید و با چکش دقیقاً وسط تخته ضربه بزنید تا درب قوطی فرو برود. چند بار تخته را دور سر قوطی بچرخانید و در جهات مختلف، به وسط تخته ضربه بزنید. در این حالت، این پارچه‌ی روی درب قوطی است که رنگ‌های اضافه را به خودش می‌گیرد نه لباس شما!


20. بطری ذخیره!

وقتی فقط کمی رنگ پلاستیک باقی مانده و می‌خواهید آن را برای کارهای تعمیراتی بعدی نگهداری کنید، بهتر است یک بطری آب کوچک خالی بردارید، ته آن چندتا سنگ کوچک بریزید، حالا یک نوار چسب پهن را روی سطح بخوابانید و بطری را وسط آن بگذارید. برای این که بطری تکان نخورد دور بطری کمی پارچه فرو کنید تا کاملاً ثابت شود. حتماً از قیف برای ریختن رنگ درون بطری استفاده کنید، مگر این که دلتان بخواهد رنگ پلاستیک روی دستتان بریزد و از آن چکه کند!


21. هل دادن مبلمان روی سطح

وقتی می‌خواهید وسایل سنگین را جابه‌جا کنید قطعاً بهتر است آن‌ها را روی کف، هل بدهید، ولی باید چیزی زیرشان باشد که روی سطح زمین لیز بخورند. سری به وسایل و ابزار رنگ‌آمیزیتان بزنید؛ با کمی جست‌وجو می‌توانید نوار چسب مخصوص رنگ را پیدا کنید. آن را از جعبه‌اش بیرون بیاورید و از جعبه‌ی خالی آن برای کارتان استفاده کنید. زیر هر پایه‌ی میز یکی از این ظرف‌ها بگذارید. یعنی ظرف را روی سطح بگذارید و پایه‌ را داخل آن قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید خیلی راحت میز سنگین را روی زمین هل بدهید چون خوب لیز می‌خورند و حرکت می‌کنند.


22. نگهداری برس رنگ خیس


وقتی وسط رنگ‌آمیزی خسته می‌شوید و می‌خواهید کمی استراحت کنید، برای این که برس رنگ خشک نشود و البته رنگ‌های آن چکه نکند از یک پلاستیک زیپ‌دار استفاده کنید. اول یکی از گوشه‌های پلاستیک را به مقدار خیلی کم قیچی کنید. حالا زیپ کیسه را باز کنید و اول دسته‌ی برس را در آن وارد کنید و هل دهید تا دسته از حفره‌ای که درست کردید بیرون بیاید. در این حالت، برس کاملاً داخل کیسه است و می‌توانید زیپ کیسه را ببندید. حالا خیالتان راحت باشد، نه برس خشک می‌شود نه کثیف‌کاری دارد.


23. نگهداری ابزار رنگ‌آمیزی

برای نگهداری برس رنگ، غلطک رنگ، ماله، قوطی‌ها و کاور غلطک می‌توانید یک قفسه درست کنید؛ دو تخته چوب بردارید و آن‌ها را از کناره به صورت عمود بر هم بگذارید و به هم پیچ کنید. بعد این قفسه را به دیوار کارگاه یا انبار نصب کنید و در زاویه‌ی ایجاد شده بین دو تخته که به هم پیچ شده‌اند، از پایه‌های فلزی استفاده کنید تا کاملاً تخته‌ی بالایی را نگه دارد. قوطی رنگ و کاور غلطک را روی تخته‌ی بالایی بگذارید و روی تخته‌ی پایینی هم گیره نسب کنید تا بتوانید برس و دیگر ابزار را به آن آویزان کنید.


24. پایه‌ای از شانه‌های تخم مرغ

چندتا شانه تخم مرغ خالی نگه دارید. وقتی می‌خواهید چیزی مثل قاب عکس یا امثال آن را رنگ کنید، شانه‌های خالی تخم مرغ را زیر هر گوشه بگذارید و راحت کارتان را ادامه دهید.


25. نگهداری برس رنگ توی دستکش!